پرش به محتوا
زبان بدن کاریزما

دانلود کتابچه زبان بدن کاریزما ( بیان اندام ) از طریق ایمیل و یا از واتزاپ پشتیبانی

با پر کردن فرم زیر، لینک دانلود کتابچه‌ی بیان اندام کاریزما را فورا در همین صفحه دریافت می‌کنید. چنانچه از ایمیل استفاده نمی‌نمایید می‌توانید کتابچه را از واتزاپ پشتیبانی مستر کاریزما دانلود کنید. لینک تماس با پشتیبانی در پایین صفحه درج شده است.

در صورت تمایل به تهیه ویدیوی آموزشی زبان بدن کاریزما به پشتیبانی در واتزاپ پیام دهید.

Blank Form (#5)

فهرست مطالب

چگونه زبان بدن کاریزما را بیاموزیم؟

پیش از هر مطلبی، مبحث زبان بدن کاریزما را با سه تمرین و تست خودشناسی در مورد زبان بدن خودتان آغاز می‌کنیم. در ادامه به معرفی چیستی زبان بدن یا همان بیان اندام و اهمیت آن می‌پردازیم. درنهایت براساس تعاریفی که در ادامه ارائه می‌شود می‌توانید نتایج تست و تمرین‌ها را برای خودتان تفسیر کنید.

تمرین1 زبان بدن کاریزما: یافتن اضطراب در مخاطب

تصور کنید در حال صحبت کردن با فردی هستید و احساس می‌کنید واقعیتی را از شما پنهان می‌کند. از میان علائم زیر 5 نشانه‌ای که در زبان بدن او جستجو می‌کنید کدامند؟

 • فشار دادن انگشت‌ها
 • مالیدن و خاراندن بینی
 • دزدیدن نگاه
 • خیره شدن
 • خاراندن و دست مالیدن به سر و گردن
 • بازی کردن با اشیاء
 • تغییر کیفیت صدا
 • تغییر لحن بیان

تمرین2 زبان بدن کاریزما: استعداد آموزش زبان بدن

به هر یک از جملات زیر با مقیاس زیر از 1 تا 5 نمره دهید و مشخص کنید تا چه اندازه‌ای درباره شما صدق می‌کنند. 1 یعنی هرگز، 2 یعنی به‌ندرت، 3 یعنی بعضی اوقات، 4 یعنی بیشتر وقت‌ها 5 یعنی همیشه

جملات:

 1. معمولا نگرانم دیگران در مورد من چه فکری می‌کنند.
 2. معمولا از خودم می‌پرسم چرا رفتار خاصی را بروز دادم یا چرا این‌گونه رفتار کردم.
 3. معمولا پیش از خروج از منزل خودم را در آینه چک می‌کنم.
 4. هنگامی‌که فردی که دوست خود می‌دانم رفتار ناشناخته‌ای دارد دچار استرس و یا عصبی می‌شوم.
 5. نگرانم خیلی لاغر باشم.
 6. از ورود به مکانی که فردی را از میان حضار نشناسم نگران و عصبی می‌شوم.
 7. دوست دارم بدانم دیگران در موردم چه فکری می‌کنند.
 8. همیشه متوجه برخی نکات در بیان اندام دیگران می‌شوم.
 9. فکر می‌کنم خونسرد و آرام بودن مهم است.
 10. ای کاش متفاوت بودم و چهره و بدن متفاوتی داشتم.
 11. تمرکز بر آنچه دیگران می‌گویند و گوش دادن فعالانه برایم سخت است.
 12. همیشه نگرانم که آیا تأثیر مثبتی بر دیگران ایجاد می‌کنم یا نه.
 13. از توجه کردن و مشاهده دیگران خوشم می‌آید.
 14. هنگامی که بر دیگران و رفتارشان متمرکز می‌شوم، هرگز متوجه آن ها را زیر نظر دارم.
 15. دوست ندارم دیگران با نگاه‌کردن به من بفهمند به چه چیزی فکر می‌کنم.

مجموع نمرات ردیف‌های 7 الی 11 ، 13 ، 14 =

مجموع نمرات ردیف‌های 1 الی 6 ، 12 ، 15 =

پاسخهای تمرین 2 بیان اندام کاریزما

سوالات 1 الی 6، 12 و 15 به بررسی اضطراب شما در قبال تصویری که از خود به جای می‌گذارید می‌پردازد.

اگر میان 30 الی 40 امتیاز دریافت کردید به معنی اضطراب و نگرانی زیاد است.

20 الی 30 امتیاز یعنی کمی نگرانید و کمتر از 20 امتیاز یعنی خیلی راحتید.

پرسش‌های 7 الی 11، 13 و 14 به کنجکاوی در مورد بیان اندام می‌پردازد.

از این سوالات اگر 25 الی 35 امتیاز دریافت کردید به این معنی است که نسبت به بیان اندام خیلی کنجکاوید.

15 الی 25 امتیاز کنجکاوی متوسط و کمتر از 15 به معنی بی‌توجهی به زبان بدن است.

تمرین 3 زبان بدن کاریزما: ابراز خوشحالی

الف: آخرین باری که احساس پیروزی داشتید چگونه خوشحالی خود را نشان دادید؟

ب: زمانی که نمی‌توانید خوشحالی خود را آزادانه بیان کنید چگونه شادی‌تان را پنهان می‌کنید؟

توصیه: اگر افراد حاضر در صحنه دوستان و طرفداران شما نیستند مراقب باشید خوشحالی خود را چگونه بیان می‌کنید!

اکنون که ذهنیتی درباره زبان بدن یافته‌اید می‌توانیم آن را تشریح کنیم.

زبان بدن چیست؟

حالتی که در هر لحظه به بدن خود می‌دهیم بیانگر احساسی است که تجربه می‌کنیم.  حالت و ژست بدن را با عنوان زبان بدن می‌نامند زیرا بیانگر ذهنیت و روحیه ماست. اصطلاح زبان بدن ترجمه Body Language است. در فارسی بهتر است از اصطلاح بیان اندام و یا بیان غیر کلامی استفاده کنیم.

چرا زبان بدن کاریزما را بررسی می‌کنیم؟

ذهن انسان به صورت ناخودآگاه تناقض بیان کلامی و بیان اندام را درک می‌کند. در هر لحظه از ارتباط کاریزماتیک می‌خواهیم پیامی را به مخاطب مخابره کنیم؛ زبان بدن به ما کمک می‌کند منظورمان را بهتر انتقال دهیم و مانورهای بیشتری اجرا کنیم و او را به سمت احساس اطمینان از اقدام به مشاوره و یا درخواستمان رهنمون گردیم. در سایت مستر کاریزما می‌آموزید چگونه ذهن دیگران را مانند کتاب بخوانید و چطور می‌توانید از سوءتفاهم پیش‌گیری کرده و در هر تعاملی تأثیر دلخواهتان را ایجاد کنید. 

افرادی که از تجربه‌ی حس متقابل در ارتباط میان‌فردی عاجز هستند معمولا به لحاظ عاطفی بی‌سواد به شمار می‌آیند و عواطف مورد نیاز ارتباطی در دوران کودکی در آن‌ها شکل نیافته است؛ اما در اکثر ملاقات‌های رودررو، ذهن هر یک از طرفین به صورت ناخودآگاه درگیر بیان اندام طرف دیگر می‌شود؛ از این رو با آموختن بیان اندام نه تنها می‌توانیم ذهن و عواطف دیگران را دریابیم بلکه می‌توانیم ضمیر ناخودآگاهشان را از طریق به‌کارگیری بیان اندام مناسب تحت تأثیر قرار دهیم.

در تعاملات تجاری به‌سادگی می‌توانیم با تفسیر بیان اندام کلاهبرداران، آنها را شناسایی کنیم. در محیط کسب‌وکارمی‌دانیم اگر یک طرف معامله، دلال و یا فروشنده‌ای است که برای ارزان خریدن و گران فروختن به سراغمان آمده، باید از منافع خود محافظت کنیم؛ اما معمولا می‌خواهیم با استفاده‌ی مناسب از بیان اندام با مردم عادی به خوبی ارتباط برقرار کنیم.

کاربرد زبان بدن در محیط تجاری و اجتماعی

با رصد و رمزگشایی از زبان اندام افراد در جلسات تجاری، دورهمی خانوادگی یا فضاهای عمومی می‌توانیم بیش از خودشان درباره روابط‌شان با همکاران و دوستانشان بیاموزیم. برای نمونه، جهتی که چشم‌ها به آن سو حرکت می‌کنند، حالت‌های چهره، فرم عمومی و ژست و حالتی که به خود می‌گیرند بیش از آنچه برزبان می‌آورند از عواطف و نیت درونی‌شان خبر می‌دهد.

چنانچه تصمیم دارید در مذاکره، فردی کاریزماتیک باشید می‌بایست توجه کنید ذهن انسان عادت دارد تصمیم عاطفی و قضاوت عجولانه خود را توجیه کند و نوعی به موضوع بنگرد که قضاوتش درست از آب درآید. در محیط کسب‌وکار در کمتر از 7 ثانیه قابل اعتماد بودن، توانمندی، شایستگی، گرم و صمیمی بودن و اعتمادبه‌نفس‌تان قضاوت می‌شود. در واقع، بیان غیرکلامی تا 4 برابر بیشتر از بیان کلامی اثرگذاری دارد؛ اما این به معنی بی‌اثر بودن بیان کلامی نیست. یعنی نمی‌تواید اصلا حرف نزنید و به همان 50 الی 70 درصد بیان غیرکلامی دل خوش کنید!

پیش شرط آموختن بیان اندام کاریزما چیست؟

جهت آموختن و تسلط بر بیان اندام و تفسیر آن می‌بایست به مردم توجه کنیم. بیان اندام نیز مانند بیان شفاهی به تسلط بر مجموعه‌ی گسترده‌ای از نشانه‌ها و موقعیتی که در آن ابراز می‌شوند نیاز دارد. همیشه فقط یک نشانه یا حالت اندام، بیانگر همه‌ی مفاهیم نیست. در بیان اندام، مجموعه‌ی نشانه‌ها و هم‌خوانی یا عدم هماهنگی آن‌ها با بیان کلامی مورد توجه است.

هرگز در خواندن بیان اندام زیاده‌روی نکنید. به آهستگی با تمرین و ممارست می‌آموزید چگونه مردم را رصد کنید تا هیچ نشانه‌ای را از دست ندهید. بهتر است هر روز، ساعتی را برای رصد کردن نشانه‌هایی که می‌آموزید صرف کنید. می‌توانید در مرکز خریدی بنشینید و مردم را تماشا کنید و نشانه‌هایی که آموخته‌اید را بیابید و یا با صدای بسته تلویزیون تماشا کنید و از بیان اندام بازیگران بیاموزدید.

آموختن بیان اندام از کودکی

کودکان از سن 4 سالگی تفاوت واقعیت و نمایش را تشخیص می‌دهند. (Argayl 1975) کودکان معمولی از 4 سالگی معنی حالات چهره را هم درک می‌کنند. همه از کودکی یادمی‌گیریم همه احساسات در چهره قابل خواندن هستند؛ اما نشانه‌ها الزاما به صورت ناخودآگاه روی نمی‌دهند. خردسالان از 5 سالگی می‌آموزند احساس خاصی را با چهره‌ی خود به صورت نمایشی و غیرواقعی بیان کنند. آنها از واکنش‌های والدین می‌آموزند همیشه صداقت بهترین گزینه نیست و عواقبی دارد. کودکان اوتیست همیشه با صداقت رفتار می‌کنند و تعامل با آنها برای بزرگترها بسیار سخت است.

PHYSIOGNOMY یا چهره‌‌خوانی یعنی تشخیص شخصیت براساس ظاهر فرد از زمان یونان باستان تا امروز همچنان طرفدارانی دارد. بسیاری از مردم اعتقاد دارند احساسات خوب و بد بر چهره‌ی افراد تأثیر می‌گذارند. حتی داروین اعتقاد داشت شخصیت خودخواه را بدون کلام هم می‌توانید شناسایی کنید. او متوجه شد انسان‌ها و انسان‌نماها یعنی انواع میمون‌ها، علائم مشخصی را به صورت مداوم نشان می‌دهند. مانند برسینه کوبیدن گوریل و دندان نشان دادن بوزینه.

ارتباط بیان کلامی و غیر کلامی

از طریق بیان اندام می‌توانیم بیان کلامی را تقویت کنیم و از انتقال کامل منظورمان مطمئن شویم. در ارتباط کاریزماتیک مباحثی مانند اقناع، ترغیب، متقاعدسازی، فروش، شبکه‌سازی ارتباطات تجاری، همگی به درک کامل پیام نیاز دارند.

هنگامی‌که بیان کلامی با بیان غیرکلامی هماهنگ نباشد، مخاطب کلمات شما را نادیده می‌گیرد. اگر بگوییم خیلی از ملاقات شما خوش‌وقتم اما به مخاطب نگاه نکنیم و یا درحالی‌که هنگام خداحافظی به سمت در اشاره می‌کنید بگویید امیدوارم بیشتر بتوانیم با هم کار کنیم دو پیام متناقض همزمان مخابره کرده‌ایم. اینکه پیش از باز کردن دهان چه حالت و ژستی به خود می‌گیریم با اینکه همان حالت را به صورت همزمان با کلام شفاهی همراه کنیم در معنی درک شده از سوی مخاطب تفاوتی ایجاد می‌کند.

اگر خودتان به آنچه می‌گویید باور ندارید بیان غیرکلامی‌ شما را لو می‌دهد.

ویروسی بودن رفتار

در محیط کار به صورت ناخودآگاه افراد یکدیگر را تقلید می‌کنند. احساسات و عواطف، بسیار واگیردار و ویروسی هستند. هر حس و عاطفه‌ای، حس متقابل خود را برمی‌انگیزد. به همین دلیل اگر به کسی لبخند بزنیم او نیز به ما لبخند می‌زند. کافی است به همکار خود لبخند بزنید و روزش را زیبا کنید.

نشانه‌ها در زبان بدن چیست؟

هرگونه حالت، ژست، حرکت و فرمی که به بدن خود می‌دهیم، در زبان بدن، نشانه نامیده می‌شود و دارای تفسیر مخصوص به خود است. این نشانه‌ها در کنار یکدیگر مجموعه‌ای معنی‌دار از نیت، ذهنیت و تفکر مردم را می‌سازند.

مثلا هرگونه علامتی که نشانه‌ای از نوازش بدن خود باشد مانند لمس کردن شکم، گردن، سر یا موها و مرتب کردن بیش از حد سرووضع تقلید ناخودآگاه از زمانی است که مادر مراقب فرزندش است و همگی نشانه نیاز به نوازش یا به عبارت دیگر تجربه احساس استرس و ناراحتی است.

بروز ناگهانی و یا فقدان نشانه‌ها در زبان بدن

به این مثال‌ها توجه کنید: سرفه‌کردن نشانه‌ی گلودرد است اما سرفه‌کردن ناگهانی و بدون دلیل نه! جویدن لب‌ها به صورت مداوم نشانه‌ی ناراحتی اعصاب یا استرس است اما جویدن ناگهانی لب‌ها نشانه‌ای جدی است. همین‌طور مرتب کردن مداوم یقه‌ها و بالا انداختن شانه‌ها نوعی تیک عصبی یا وسواس است اما اگر ناگهانی بروز کند حتما عاملی عاطفی یا ذهنی موجب آن شده است و در خواندن زبان بدن باید جدی گرفته شود.

گاهی اوقات فقدان وجود نشانه‌ها خودش نشانه‌ای است. گاهی میزان استرس به حدی است که بیش از توان پردازش ذهن است و فرد خشکش می‌زند. این حالت وقتی مچ کسی را می‌گیرید و دستش رو می‌شود پیش می‌آید.

اهمیت نشانه‌ها در زبان بدن

آیا می‌دانید چرا مردم در کمتر از 3 ثانیه شما را قضاوت می‌کنند؟ در طول دوران تکامل، از عصر حجر تا به امروز به این قدرت غریزی در مورد قضاوت دیگران نیاز داشته‌ایم. همه جانواران به محض رویت یکدیگر باید بتوانند دوست را از دشمن تشخیص دهند. آیا فردی که از روبه‌رو می‌آید دوست است یا دشمن؟ فردی که همراه دوست ماست برای ما هم دوست به‌حساب می‌آید؟ گرچه امروز نسبتا در حاشیه‌ی امنیت تمدن قرار داریم اما هنوز هم هنگام عبور از کوچه‌ای تاریک اگر غریبه‌ای را از روبه‌رو ببینیم قوای غریزی ما در تصمیم به ادامه مسیر یا بازگشت از آن مؤثرند.

6 حس شادی، تنفر، غم، ترس، عصبانیت و تعجب به صورت ناخودآگاه در چهره ظهور می‌کنند. قضاوت ناخودآگاه غریزی نشانه‌ها در زندگی مدرن اشتباهاتی به دنبال دارد. در فیلم آموزش زبان بدن کاریزماتیک این اشتباهات و روش پرهیز از آن‌ها را توضیح داده‌ایم.

نشانه های اصلی در زبان بدن : عواطف اصلی        

1. شادی: گوشه‌های لب‌ها به سمت بالا می‌روند و گاهی لب‌ها از هم دور می‌شوند و دندان‌ها نمایان می‌گردند. گاهی چشم‌ها نازک می‌شوند، پلک‌های پایین کمی به سمت بالا می‌روند، گونه‌ها به سمت بالا می‌روند، حالت کلی بدن باز و غیرتدافعی است. بدن رو به جلو حالت می‌گیرد.

2. تعجب: چشم‌ها با بالارفتن پلک‌ها بزرگ می‌شوند. بر پیشانی، خط‌ و چین می‌افتد، سفیدی چشم‌ها بیشتر نمایان می‌گردد، ابروها به سمت بالا می‌روند، فک پایین می‌افتد، سر به درون شانه‌های بالا آمده فرو می‌رود. طرف خشکش می‌زند.

3. ناراحتی و غم: گوشه‌های درونی ابروها به سمت بالا می‌رود. چشم‌ها نمناک می‌شوند، صورت حالت بی‌روح به ‌خود می‌گیرد. گوشه‌های بیرونی لب‌ها به سمت پایین می‌آید. لب زیرین برجسته می‌گردد و به سمت بیرون متمایل می‌شود. شانه‌ها به سمت جلو افتاده می‌شوند. حالت بدن خمیده است.

4. ترس: شبیه به تعجب است اما کمی تفاوت دارد. ابروها به سمت بالا می‌روند اما نه به اندازه‌ی تعجب، سرو گردن حالتی دارد گویی در خود فرو می‌رود. لب‌ها به حالتی سمت عقب کشیده می‌گردد و دهان اندکی باز می‌ماند که سفیدی دندان‌ها نمایان می‌گردد. بدن به سمت عقب متمایل می‌گردد، صورت فردی که ترسیده خشک و محکم به نظر می‌رسد.

5. عصبانیت: ابروها در هم گره می‌خورند و یا به سمت درون و پایین کشیده می‌شوند. بین ابروها خط می‌افتد، چشم‌ها نازک شده و خیره می‌شوند، لب‌ها به هم فشرده می‌شوند، سوراخ‌های بینی گشاد می‌شوند، انگشتان به سمت مشت شدن تمایل دارند، بدن به سمت جلو متمایل می‌گردد، سر به سمت جلو خم می‌گردد.

6. تنفر: این یکی را شما تشریح کنید. به ذهنتان مراجعه کنید. خاطرات را بررسی کنید. تعاملات روزمره را به یاد آورید. آیا می‌توانید علائم تنفر را به یاد آورید؟

همانندسازی ؛ تکنیک پیشرفته زبان بدن کاریزما در ارتباط کاریزماتیک

تمرین 4: همانندسازی در زبان بدن کاریزماتیک

گفتیم که رفتار، مسری است! تقلید و هماهنگ کردن رفتار به صورت ناخودآگاه در میان افرادی که با هم احساس صمیمیت دارند رایج است. شبیه هم می‌نشینند، حالت ایستادن و یا حالت صحبت کردن همدیگر را تقلید می‌کنند. زیردستان، عشاق، دوستان و افرادی که دیگری را تحسین می‌کنند به صورت ناخودآگاه پس از مدتی عادات رفتاری فردی که بالاتر و یا مورد علاقه است را تقلید می‌کنند.

ارتباط کاریزماتیک را امتحان کنید!

یک روز بعد از ظهر برای 15 دقیقه، تمام رفتار همسر یا پدر و مادر خود را تقلید کنید. در حالی که با هم صحبت می‌کنید بدون اینکه بیش از حد نمایشی عمل نمایید به آرامی حالت نشستن، کلام، فرم دست‌ها و دیگر رفتارهای بارز را با سوژه خود هماهنگ کنید. مثلا اگر قدری به سمت شما خم می‌شود، قدری به سوی او متمایل شوید، اگر صاف می‌نشیند صاف بنشینید. سرعت کلام و بلندی آن را با وی هماهنگ کنید. پس از 15 دقیقه بپرسید: به نظر شما رفتار من مشکلی دارد؟ پاسخی که دریافت می‌کنید بیانگر این است که تا چه اندازه نمایشی رفتار کرده‌اید.

قلق کار این است که پس از هر تغییر حالتی در سوژه، 3 ثانیه صبر کنید و سپس بسیار عادی خودتان را با او هماهنگ کنید. اما 100% تقلید نکنید. اگر سرش را می‌خاراند شما فقط دستی به سرتان بکشید. اگر بینی‌اش را می‌خاراند بینی خود را بمالید اما نه بسیار سریع. هرگز همانندسازی را به صورت همزمان انجام ندهید. اگر دست به سینه می‌نشیند شما دست‌هایتان را در ناحیه شکم در هم قفل کنید. اگر پایش را روی هم می‌اندازد به فرم دیگری پایتان را روی هم بگذارید.

اهمیت تنفس در زبان بدن کاریزما

برای پرورش صدای رسا و قوی که می‌بایست بیان کلامی‌تان را در کنار بیان غیرکلامی تقویت کند و در نتیجه، رفتارتان یکپارچه به نظر برسد می‌بایست با تنفس صحیح شروع کنید. از شکم نفس بگیرید و دیافراگم خود را تقویت کنید. سپس به آرامی با کمک لب‌ها هام کنید و تارهای صوتی‌تان را ریلکس کنید. صدای قوی به زیربنای تنفسی و حنجره قوی نیاز دارد. اگر احساس می‌کنید ممکن است عصبانی شوید، از شکم نفس بگیرید. با بینی هوا گرفته و پس از چند لحظه از دهان خود هوا را تخلیه کنید. تنفسِ عمیق، هوای بیشتری به مغز می‌رساند و به تفکر کمک می‌کند.  چند دقیقه تنفس عمیق همراه با تمرکز ذهنی بر نفس کشیدن به شما کمک می‌کند ذهنتان را آرام کنید.

تمرین 5 با نفس کشیدن، خودتان را نجات دهید

اگر می‌خواهید خودتان را از حالت افسرده‌حال نجات دهید: از شکم نفس بگیرید و به آرامی قفسه‌ی سینه خود را باز کنید. به سرتان اجازه دهید مانند یک بالون به سمت بالا رود. تصور کنید سر با نخی به سقف متصل شده و نمی‌تواند بیفتد. به اطراف خود بنگرید و آن را نظاره کنید به بیان دیگر از خود و افکارتان بیرون بیایید و به محیط توجه کنید. مانند یک نوزاد به آرامی با شکمتان نفس بکشید. در آن لحظه‌ای که تنفس عمیق را تجربه می‌کنید غرق شوید و لذت ببرید.

احتمالا تا این لحظه یک لبخند واقعی برصورتتان نقش بسته است و گوشه‌های لبهای‌تان به سمت بالا متمایل شده است. اگر این اتفاق روی نداده است باید به آرام کردن خود ادامه دهید.

تأثیر متقابل حالت بدن (فیزیولوژی) و ذهن برهمدیگر

زمانی‌که بیان اندام مناسبی را به نمایش ‌می‌گذارید حتی اگر احساس خوبی هم نداشته باشید می‌توانید از تأثیر بیان اندام مثبت روی ذهنتان استفاده کرده و احساس خود را تغییر دهید. اثر متقابل فیزیولوژی بر ذهن و ذهن بر فیزیولوژی به صورت ناخودآگاه روی می‌دهد و نیازی نیست به آن فکر کنید، تنها کافی است ژست مناسب موقعیتی که در آن قراردارید را به‌خودگیرید. افرادی که احساس شدیدی را تجربه می‌کنند بیان اندام غلیظی هم به نمایش می‌گذارند.

 فرد افسرده‌حال مانند تایر ماشینی که پنچر شده است وامی‌رود و انسان شاد و پیروز همچون درخت سرو سرفراز و باشکوه است. ذهنیت ما به صورت مستقیم برعضلاتمان تأثیرمی‌گذارد به همین دلیل هنگام ناراحتی در خود جمع می‌شویم زیرا عضلات شل می‌شوند و هنگام تجربه‌ی حس قدرت، سینه‌ را سپر می‌کنیم زیرا عضلات محکم و آماده عمل می‌کنند.

تمرین 6 پرورش زبان بدن کاریزما با عواطف اصلی

الف: در برابر یک آینه‌ی قدی بایستید و سرفرصت به سرتاپای خود بنگرید. به موقعیت سر و حالتی که بر چهره دارید بنگرید. چگونه ایستاده‌اید؟ بیان اندام شما در این وضعیت گویای چه چیزی است؟

ب: برای دقایقی از مقابل آینه به کنار روید. این‌بار تصمیم بگیرید که چگونه می‌خواهید به نظر برسید. مثلا پیروز، مطیع، بی‌حوصله، عصبانی و یا متعجب. حالت‌های نام‌برده را با تمام بدنتان اجرا کنید. آیا می‌توانید از نحوه تنفس خود هم برای القای عواطف مذکور بهره‌گیرید.

ج: اکنون به مقابل آینه برگردید و ژستی که به خود گرفته‌اید را در آن تماشا کنید. دقت حالت کنونی شما با حالت تمرین اول چه شباهت‌ها و چه تفاوت‌هایی دارد. به احساسی که از ایستادن با ژست پیروز در خود تجربه می‌کنید توجه کنید.

تغییر حالت بدن با هدف تغییر کیفیت ارتباط کاریزماتیک

1. هرزمان حس و حال یا احساس خود را دوست ندارید، حالت نشستن‌تان را تغییر دهید.

2. هنگامی‌که سرحال و خوشحال هستید متوجه حالت بدن و ژست و اشاراتی که به‌کارمی‌برید باشید.

3. با حفظ آگاهی و توجه به حالت بدن خود می‌توانید به صورت آگانه حالت بدن مناسب افکاری که می‌خواهید داشته باشید را حفظ کنید.

4. هرگز فکر نکنید که راحت نشسته‌اید و دیگران باید علم غیب داشته باشند و ذهن شما را بخوانند.

همچنین می‌توانید با تصویرسازی و تصور خودتان در زمان‌هایی که سرحال بودید و احساس موفقیت می‌کردید به یاد آورید چگونه نشسته یا ایستاده بودید و چگونه صحبت می‌کردید.  سپس همان حالت را به خود دهید و مدتی ادامه دهید تا حس‌تان تغییر کند. تمرین و پشتکار داشته باشید تا کنترل بیان اندامتان را به دست گیرید.

تمرین 7:  تاثیر تناقض کلام و رفتار

روی صندلی بنشینید و پایتان را روی هم اندازید، دست‌ها را هم ارتفاع با کمر نگه‌دارید و انگشت‌ها را در هم قفل کنید. شانه‌هایتان را گرد کنید و با صدای بلند بگویید من اعتماد به نفس بالایی دارم و از هیچ چیزی نمی‌ترسم. من شجاعم! سپس همین کلمات را با همراهی بیان اندام پیروزمندانه بر زبان آورید و به تفاوت حالت عاطفی توجه کنید.

در تفسیر عدم همخوانی بیان غیرکلامی و بیان کلامی در مخاطب حتما به زمینه و محیط توجه کنید. مثلا دقت کنید احساس سرما و عصبانیت، هر دو یک حالت به بدن می‌دهند. اگر تنها یک نشانه را تفسیر کنیم به اشتباه خواهیم افتاد. مثلا دست به سینه نشستن با مشت‌های گره کرده ممکن است نتیجه موضوعات متنوعی باشد.

گرما و حضور در زبان بدن کاریزما

همگی زبان اندام را درک می‌کنیم و از کودکی به خواندن نشانه‌های رفتاری دیگران پرداخته‌ایم. مردم شایستگی و توانمندی شخصیت کاریزماتیک رهبری را با دو گروه از نشانه‌ها قضاوت می‌کنند:

 1. قدرت و موقعیت
 2. گرما و حضور

اگر از دیگران همکاری و همراهی می‌خواهید علائم قدرت را با گرما و دوستانه بودن همراه کنید. به این صورت که پاها را روی هم نیندازید، دست به سینه نباشید و کمی به سمت مخاطب متمایل شوید. با چشمانی جستجوگر و منتظر به مخاطب نگاه کنید. به صورت واقعی لبخند بزنید. از لبخند مصنوعی که گوشه‌های لب‌ها در آن به سمت گوش نرفته و لب‌ها نیز به هم چسبیده‌اند و با نگاهی بی‌روح همراه است بپرهیزید.

هیچ تکنیکی مانند نمایش اعتماد به نفس در مخابره‌ی قدرت شما در ارتباط کاریزماتیک موثر نیست. پیش از نمایش گرما و حضور – یعنی متوجه موقعیت و مخاطبین بودن – باید ابهت خود را نمایش دهید. اکنون با دو تمرین تلاش می‌کنیم شما را برای نمایش قدرت آماده کنیم.

تمرین 8: افزایش اعتماد به نفس با متد یادآوری موفقیت

نکته‌ی جالب در مورد افزایش اعتماد به نفس این است که حتی تظاهر به اعتماد به نفس، اعتماد به نفستان را افزایش می‌دهد! می‌دانیم حالت بدن بر ذهن تأثیر می‌گذارد و حالت ذهن هم بر بدن تأثیر می‌گذارد. بنابراین اگر ژست مناسب به خود بگیریم می‌توانیم احساس مناسب را در خود ایجاد کنیم.

متد یادآوری موفقیت: بازیگران تئاتر، ترس و غم را با یادآوری ترس‌ها و غم‌های خود بازسازی می‌کنند. در محیط کسب‌وکار همین روش را برای ایجاد اعتماد به نفس به‌کار می‌گیریم.

گام اول: با یادآوری زمانی که اعتماد به نفس داشتید و در کاری که انجام می‌دادید احساس مهارت داشتید، احساس خوبی را که تجربه کرده‌اید برای خودتان یادآوری کنید.

گام دوم: جزئیات رویداد موفقیت‌آمیز را برای خودتان یادآوری کنید، صداها و تصاویر را برای خودتان بازسازی کنید. اگر می‌توانید خودتان را در آن زمان ببینید.

گام سوم: به محض انکه به اوج غرور از مرور موفقیت در گذشته رسیدید دقت کنید چگونه ایستاده‌اید و چگونه نفس می‌کشید. چنانچه خاطره را به صورت کامل بازنمایی کرده باشید حالت زبان بدن کاریزما به خود گرفته‌اید.

تمرین 9: افزایش اعتماد به نفس با نمایش توازن در زبان بدن کاریزماتیک

وزن بدن را برروی 2 پا به صورت متوازن تقسیم می‌کنیم.

با گردن برافراشته صاف می‌ایستیم و به روبه‌رو می‌نگریم. دست‌ها را به کمر می‌زنیم و تصویر مربی تیم‌ملی را بازسازی کنید.

آرنج‌ها را به بدن نچسبانید.

با کمی تمرین کافی است 2 دقیقه این حالت را به خود بگیریم.

اکنون هر دو تمرین 8 و 9 را با هم اجرا کنید و به کیفیت زبان بدن کاریزما بیفزایید.

استفاده‌ی هوشمندانه از دست‌ها و انگشتان در زبان بدن کاریزما

1. نکات مهم را با انگشت بشمارید. به این شیوه به مخاطب کمک می‌کنید آنها را به یاد بسپارد.

2. در ابتدای پرزنت‌ نکات مهم را با انگشت بشمارید و در ادامه هر زمان به بررسی آن نکات رسیدید مجددا به همان انگشت اشاره کنید. می‌توانید با دست دیگرتان به آن انگشت اشاره کنید.

تمرین 10: زبان بدن قلمروخواه

کمر را صاف کرده و افراشته بنشینید، پاها را نزدیک به هم نگهدارید اما بهم نچسبانید، آرنج‌هایتان را از بدنتان دور کنید، فضای خود را اشغال کنید و جا بگیرید. اگر می‌خواهید قوی به نظر برسید خودتان را جمع و جور نکنید. در بیان اندام کاریزما از علائم پرقدرت استفاده کنید اما زیاده‌روی نکنید. کف دست اگر روبه‌پایین باشد نشانه قدرت است. همینطور حرکت دادن دست‌ها به دور از خود و به سمت مخاطب. با دستتان آنچه را برزبان می‌آورید به تصویر کشید اما دستتان را مانند آدم‌های عصبی تکان ندهید.

پس از مطالعه در مورد زبان بدن کاریزما پیشنهاد می‌کنیم مقاله پرورش شخصیت کاریزماتیک را مطالعه بفرمایید.

نظرتان را اعلام کنید و یا سؤالی بپرسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *