نشانه های تضاد در زبان بدن – پادکست شماره 2 بیان اندام

نشانه های تضاد در زبان بدن کدامند؟

در پادکست نشانه های تضاد در زبان بدن، نشانه های اضطراب و استرس و همچنین علائم تردید و مشکوک بودن مخاطب را با عنوان نشانه های تضاد در زبان بدن معرفی می‌کنیم و مانورمتقابل جهت دلگرمی دادن و برطرف کردن ذهنیت منفی نسبت به خودمان را ارائه می‌کنیم. در اینجا توضیحات تکمیلی فایل صوتی را می‌خوانید.

نشانه استرس در زبان بدن

به صورت و دست‌های فردی که ممکن است استرس داشته باشد بنگرید. اگر چشم‌هایش یا نوک بینی‌اش را می‌خاراند، سرش را با دست‌هایش نگه‌داشته‌است و یا گردنش را می‌مالد، می‌توانید مطمئن باشید که احساس می‌کند تحت فشار قرار دارد. در تعامل با این فرد ابتدا می‌بایست شرایطی فراهم کنید که خود را از فشار روانی که در بیان غیر کلامی او گویاست نجات دهد.

نگه‌داشتن و مالیدن سر در دست خود نشانه‌ای از دریافت آرامش در زمان کودکی است. اکنون اگر چشم‌ها را ببندیم همه نوع عوامل مزاحم را از فرایند دریافت آرامش حذف کرده‌ایم. حتی اگر فردی بگوید فقط سرم درد می‌کند، هنوز ممکن است فشاری که از درد احساس می‌کند را با مالیدن سرش جبران کند.

تضادی که رفتار ما در دیگری به وجود می‌آورد

با هدف پیشگیری از گمراه کردن خودتان و تفسیر نادرست نشانه‌ها، مقوله توجه مثبت نامشروط را در نظر داشته باشید. کارل راجرز، نظریه‌پرداز و روانشناس مطرح مکتب انسان‌گرایی همیشه به درمانجو کمک می‌کرد راحت صحبت کند. هنگامی‌که درمانجو سکوت می‌کرد، راجرز منتظر می‌ماند و با تکان دادن سر او را به بیان بیشتر ترغیب می‌کرد. برای اینکه مخاطب را دچار استرس نکنید باید شنونده خوبی باشید.

نشانه های آشفتگی های درونی

دزموند موریس، جانورشناس مشهور فروبردن اشیا در دهان و بازی کردن با آن‌ها را عملی در حد نیاز نوزاد به مادرش می‌شناسند. به اعتقاد او فردی که خودکار، دسته عینک، گیره یا هر شیئی را در دهانش قرار می‌دهد به دنبال آرام کردن خود است.

ممکن است فردی در ظار آرام باشد اما پاهایش را به شیوه‌ای کج و کوله زیر میز نگهداشته باشد. مرتب کردن متداوم لباس، جویدن ناخن، دست کشیدن بیش از حد به موها و حتی بازی کردن با پول خرد و دسته کلید در جیب، کلیک کردن بی‌مورد خودکار نشان دهنده عصبی بودن و اضطراب است.

حریم شخصی

جهت پیشگیری از بروز نشانه های تضاد در زبان بدن مخاطب می‌بایست نکاتی را رعایت کنیم.

  • افراد با جنس مخالف می‌بایست دو برابر فاصله دستشان تا یکدیگر را رعایت کنند.
  • در ملاقات هم‌جنس باید به اندازه یک دست فاصله رعایت شود.
  • نزدیک شدن با سرعت بالا به افراد غریبه هرگز توصیه نمی‌شود. حرکت به سمت مخاطب به شرطی جایز است که او هم به سمت شما حرکت کند. در غیر اینصورت می‌بایست ابتدا اجازه بگیرید.
  • بسیار مراقب باشید اگر مخاطب خود را به سمت عقب می‌کشد به این معنی است که احساس خوبی ندارد.
  • لطفا به صورت کسی نچسبید. کسی که نفسش را به صورت دیگری بازدم می‌کند می‌خواهد بر او غلبه نماید. اجازه دهید اگر مخاطب با شما احساس راحتی کرد خودش به سمت‌تان متمایل شود.

علائمی که نشان می‌دهد طرفمان به جمع بندی برای تصمیم گیری نرسیده است:

مکث برای اندیشه

بسیاری از اوقات افراد برای فکر کردن و پیشگیری از جواب نسنجیده با پاک کردن عینک، نوشیدن کمی از استکان چای یا آب و یا ورق زدن دفتر یادداشت، زمان می‌خرند. در این گونه موقعیت‌ها اگر می‌خواهیم جهت تصمیم‌گیری به او کمک کنیم می‌بایست به طرف برای تفکر زمان دهیم.

هربار که فردی عینک خود را پاک می‌کند به معنی توقف در زمان نیست. اگر این کار را با مکث و بسیار سرحوصله انجام می‌دهد به معنی زمان خریدن است. علاوه بر دزموند موریس، پژوهشگران دیگری هم مانند نایرنبرگ و کارلو Nierenberg and Calero hujrhn nhvkn فردی که درجریان مذاکره دسته عینک خود را در دهان نگه‌می‌دارد نیاز به دریافت آرامش دارد. این آرامش می‌تواند با دریافت اطلاعات تکمیلی به او برسد.

اگر زیاد صحبت می‌کنید و کمتر گوش می‌دهید و می‌دانید باید بیشتر گوش دهید، دهانتان را با دسته عینک یا خودکار مشغول نگهدارید تا کمتر حرف بزنید!

قسمت نخست این سری از پادکست‌ها را از اینجا بشنوید.

چنانچه از تلفن همراه دارای سیستم IOS استفاده می‌فرمایید و پادکست را مشاهده نمی‌کنید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

5 × 1 =