دانلود کتابچه تمرین پرورش زبان بدن کاریزما در ارتباط کاریزماتیک
زبان بدن کاریزما

چگونه زبان بدن کاریزما را بیاموزیم؟

پیش از هر مطلبی، مبحث زبان بدن کاریزما را با سه تمرین و تست خودشناسی در مورد زبان بدن خودتان آغاز می‌کنیم. در ادامه به معرفی چیستی زبان بدن یا همان بیان اندام و اهمیت آن می‌پردازیم. سپس براساس تعاریفی که در ادامه ارائه می‌شود می‌توانید نتایج تست و تمرین‌ها را برای خودتان تفسیر کنید.

فهرست سرفصل‌ها

1. زبان بدن چیست؟

2. نشانه‌ها در زبان بدن چیست؟

3. همانندسازی ؛ تکنیک پیشرفته زبان بدن کاریزما در ارتباط کاریزماتیک

4. تأثیر متقابل حالت بدن (فیزیولوژی) و ذهن برهمدیگر

5. گرما و حضور در زبان بدن کاریزما

6. نکات مهم بیان کلامی و کلام کاریزماتیک

فهرست تمرین‌های زبان بدن کاریزما

تمرین 1: یافتن اضطراب در مخاطب

تمرین 2: استعداد آموزش زبان بدن

تمرین 3: ابراز خوشحالی

تمرین 4: همانندسازی

تمرین 5: تنفس

تمرین 6: پرورش حالات اصلی زبان بدن

تمرین 7: تناقض کلام و رفتار

تمرین 8: افزایش اعتماد به نفس با یادآوری خاطره موفقیت

تمرین 9: افزایش اعتماد به نفس با نمایش توازن در زبان بدن کاریزماتیک

تمرین 10: زبان بدن قلمروخواه

دانلود کنید: کتابچه کامل تمرین های زبان بدن 102 صفحه

پرورش شخصیت کاریزماتیک زبان بدن کاریزما

تمرین1 زبان بدن کاریزما: یافتن اضطراب در مخاطب

تصور کنید در حال صحبت کردن با فردی هستید و احساس می‌کنید واقعیت را از شما پنهان می‌کند. از میان علائم زیر 5 نشانه‌ای که در زبان بدن او جستجو می‌کنید کدامند؟

 • فشار دادن انگشت‌ها
 • مالیدن و خاراندن بینی
 • دزدیدن نگاه
 • خیره شدن
 • خاراندن و دست مالیدن به سر و گردن
 • بازی کردن با اشیاء
 • تغییر کیفیت صدا
 • تغییر لحن بیان

تمرین2 زبان بدن کاریزما: استعداد آموزش زبان بدن

به هر یک از جملات زیر با مقیاس زیر از 1 تا 5 نمره دهید و مشخص کنید تا چه اندازه‌ای درباره شما صدق می‌کنند. 1 یعنی هرگز، 2 یعنی به‌ندرت، 3 یعنی بعضی اوقات، 4 یعنی بیشتر وقت‌ها 5 یعنی همیشه

جملات:

 1. معمولا نگرانم دیگران در مورد من چه فکری می‌کنند.
 2. معمولا از خودم می‌پرسم چرا رفتار خاصی را بروز دادم یا چرا این‌گونه رفتار کردم.
 3. معمولا پیش از خروج از منزل خودم را در آینه چک می‌کنم.
 4. هنگامی‌که فردی که دوست خود می‌دانم رفتار ناشناخته‌ای دارد دچار استرس و یا عصبی می‌شوم.
 5. نگرانم خیلی لاغر باشم.
 6. از ورود به مکانی که فردی را از میان حضار نشناسم نگران و عصبی می‌شوم.
 7. دوست دارم بدانم دیگران در موردم چه فکری می‌کنند.
 8. همیشه متوجه برخی نکات در بیان اندام دیگران می‌شوم.
 9. فکر می‌کنم خونسرد و آرام بودن مهم است.
 10. ای کاش متفاوت بودم و چهره و بدون متفاوتی داشتم.
 11. تمرکز بر آنچه دیگران می‌گویند و گوش دادن فعالانه برایم سخت است.
 12. همیشه نگرانم که آیا تأثیر مثبتی بر دیگران ایجاد می‌کنم یا نه.
 13. از توجه کردن و مشاهده دیگران خوشم می‌آید.
 14. هنگامی که بر دیگران و رفتارشان متمرکز می‌شوم، هرگز متوجه آن ها را زیر نظر دارم.
 15. دوست ندارم دیگران با نگاه‌کردن به من بفهمند به چه چیزی فکر می‌کنم.

مجموع نمرات 7 ،8 ،9 ،10 ،11 ،13 ، 14 =

مجموع نمرات 1، 6 ، 12، 15 =

پاسخهای تمرین 2 بیان اندام کاریزما

سوالات 1 الی 6، 12 و 15 به بررسی اضطراب شما در قبال تصویری که از خود به جای می‌گذارید می‌پردازد.

اگر میان 30 الی 40 امتیاز دریافت کردید به معنی اضطراب و نگرانی زیاد است.

20 الی 30 امتیاز یعنی کمی نگرانید و کمتر از 20 امتیاز یعنی خیلی راحتید.

پرسش‌های 7 الی 11، 13 و 14 به کنجکاوی در مورد بیان اندام می‌پردازد.

از این سوالات اگر 25 الی 35 امتیاز دریافت کردید به این معنی است که نسبت به بیان اندام خیلی کنجکاوید.

15 الی 25 امتیاز کنجکاوی متوسط و کمتر از 15 به معنی بی‌توجهی به زبان بدن است.

متوجه نکته انحرافی این تست و پاسخهایش شدید؟

تمرین 3 زبان بدن کاریزما: ابراز خوشحالی

الف: آخرین باری که احساس پیروزی داشتید چگونه خوشحالی خود را نشان دادید؟

ب: زمانی که نمی‌توانید خوشحالی خود را آزادانه بیان کنید چگونه شادی‌تان را پنهان می‌کنید؟

توصیه: اگر افراد حاضر در صحنه دوستان و طرفداران شما نیستند مراقب باشید خوشحالی خود را چگونه بیان می‌کنید!

اکنون که ذهنیتی درباره زبان بدن یافته‌اید می‌توانیم آن را تشریح کنیم.

زبان بدن چیست؟

حالتی که در هر لحظه به بدن خود می‌دهیم بیانگر احساسی است که تجربه می‌کنیم.  حالت و ژست بدن را به عنوان زبان بدن می‌نامند زیرا بیانگر ذهنیت و روحیه ماست. اصطلاح زبان بدن ترجمه Body Language است. در فارسی بهتر از اصطلاح بیان اندام و یا بیان غیر کلامی استفاده کنیم.

چرا زبان بدن کاریزما را بررسی می‌کنیم؟

ذهن انسان به صورت ناخودآگاه تناقض کلام و اندام را درک می‌کند. در سایت مستر کاریزما می‌آموزید چگونه ذهن دیگران را مانند کتاب بخوانید و چطور می‌توانید از سوءتفاهم پیش‌گیری کرده و در هر تعاملی تأثیر دلخواهتان را ایجاد کنید.  در هر لحظه از ارتباط کاریزماتیک می‌خواهیم پیامی را به مشتری مخابره کنیم، زبان بدن به ما کمک می‌کند منظورمان را بهتر انتقال دهیم و مانورهای بیشتری اجرا کنیم و مشتری را به سمت احساس اطمینان از خرید رهنمون گردیم.

با آموختن بیان اندام نه تنها می‌توانید ذهن و عواطف دیگران را دریابید بلکه می‌توانید به صورت ناخوداگاه، آنان را از طریق به‌کارگیری بیان اندام مناسب با هدفتان تحت تأثیر قرار دهید. در ملاقات‌های رودررو ذهن مخاطب به صورت ناخودآگاه درگیر بیان اندام می‌شود. با تفسیر بیان اندام دیگران می‌توانید کلاهبرداران را شناسایی کنید. اگر یک طرف معامله دلال و فروشنده است که برای ارزان خریدن و گران فروختن به سراغتان آمده، باید از منافع خود محافظت کنید.  معمولا می‌خواهیم با استفاده مناسب از بیان اندام با مردم عادی به خوبی ارتباط برقرار کنیم. افرادی که از تجربه حس متقابل عاجز هستند معمولا به لحاظ عاطفی بی‌سواد به شمار می‌آیند و عواطف مناسب در دوران کودکی در آن‌ها شکل نیافته است.

کاربرد زبان بدن در محیط تجاری و اجتماعی

با رصد و رمزگشایی از زبان اندام افراد در جلسات تجاری، دورهمی خانوادگی یا فضاهای عمومی می‌توانید بیش از خودشان درباره روابط‌شان با همکاران و دوستانشان بیاموزید. جهتی که چشم‌ها به آن سو حرکت می‌کنند، حالت‌های چهره، فرم عمومی و ژست و حالتی که به خود می‌گیرند بیش از آنچه برزبان می‌آورند از عواطف و نیت درونی‌شان خبر می‌دهد.

آیا می‌خواهید خودتان mr karizma باشید و در مذاکره کاریزماتیک باشید؟ می‌بایست توجه کنید در محیط کسب‌وکار در کمتر از 7 ثانیه قابل اعتماد بودن، توانمندی، شایستگی، گرم و صمیمی بودن و اعتمادبه‌نفس‌تان قضاوت می‌شود. بیان غیرکلامی تا 4 برابر بیشتر از بیان کلامی اثرگذاری دارد. اما این به معنی بی‌اثر بودن بدن کلامی نیست. یعنی نمی‌تواید اصلا حرف نزنید و به همان 50 الی 70 درصد بیان غیرکلامی بسنده کنید!

ذهن انسان عادت دارد تصمیم عاطفی و قضاوت عجولانه خود را توجیه کند و نوعی به موضوع بنگرد که قضاوتش درست از آب درآید.

پیش شرط آموختن بیان اندام کاریزما چیست؟

جهت آموختن و تسلط بر بیان اندام و تفسیر آن می‌بایست به مردم توجه کنید. بیان اندام نیز مانند بیان شفاهی به تسلط بر مجموعه گسترده‌ای از نشانه‌ها و موقعیتی که در آن ابراز می‌شوند توجه کنید. تنها یک نشانه یا حالت اندام، بیانگر همه مفاهیم نیست. در بیان اندام، مجموعه نشانه‌ها و هم‌خوانی یا عدم هماهنگی آن‌ها با بیان کلامی مورد توجه است. در خواندن بیان اندام زیاده‌روی نکنید. با تمرین و ممارست می‌آموزید که چگونه مردم را رصد کنید تا هیچ نشانه‌ای را از دست ندهید. هر روز، ساعتی را برای رصد کردن نشانه‌هایی که می‌آموزید صرف کنید. می‌توانید در مرکز خریدی بنشینید و مردم را تماشا کنید و نشانه‌هایی که آموخته‌اید را بیابید و یا با صدای بسته تلویزیون تماشا کنید.

آموختن بیان اندام از کودکی

کودکان از سن 4 سالگی تفاوت واقعیت و نمایش را تشخیص می‌دهند. (Argayl 1975) کودکان معمولی از 4 سالگی معنی حالات چهره را هم درک می‌کنند. از 5 سالگی می‌آموزند احساس خاصی را با چهره خود به صورت نمایشی و غیرواقعی بیان کنند. به آرامی می‌آموزند صداقت همیشه بهترین گزینه نیست و عواقبی دارد. کودکان اوتیست همیشه با صداقت رفتار می‌کنند و تعامل با آنها برای بزرگترها بسیار سخت است.از کودکی یادمی‌گیریم همه احساسات در چهره قابل خواندن هستند. اما نشانه‌ها الزاما به صورت ناخودآگاه روی نمی‌دهند.

نکته‌ای جالب در مورد سابقه توجه به زبان بدن و زبان چهره:

PHYSIOGNOMY یعنی تشخیص شخصیت براساس ظاهر فرد. از دوران یونان باستان تا امروز بسیاری از مردم اعتقاد دارند احساسات خوب و بد بر چهره تأثیر می‌گذارند. داروین اعتقاد داشت شخصیت خودخواه را بدون کلام هم می‌توانید شناسایی کنید. او متوجه شد انسان‌ها و انسان‌نماها یعنی انواع میمون‌ها، علائم مشخصی را به صورت مداوم نشان می‌دهند. مانند برسینه کوبیدن گوریل و دندان نشان دادن بوزینه

ارتباط بیان کلامی و غیر کلامی

از طریق بیان اندام می‌توانیم بیان کلامی را تقویت کنیم و از انتقال کامل منظورمان مطمئن شویم. در ارتباط کاریزماتیک مباحثی مانند اقناع، ترغیب، متقاعدسازی، فروش، شبکه‌سازی ارتباطات تجاری، همگی به درک کامل پیام نیاز دارند.

هنگامی‌که بیان کلامی با بیان غیرکلامی هماهنگ نباشد، مخاطب کلمات شما را نادیده می‌گیرد. اگر بگوییم خیلی از ملاقات شما خوش‌وقتم اما به مخاطب نگاه نکنیم و یا درحالی‌که هنگام خداحافظی به سمت در اشاره می‌کنید بگویید امیدوارم بیشتر بتوانیم با هم کار کنیم. اینکه پیش از باز کردن دهانتان چه حالت و ژستی به خود می‌گیرید با اینکه همان حالت را به صورت همزمان با کلام شفاهی همراه کنید در معنی درک شده از سوی مخاطب تفاوتی ایجاد می‌کند.

اگر خودتان به آنچه می‌گویید باور ندارید بیان غیرکلامی‌تان شما را لو می‌دهد.

ویروسی بودن رفتار

احساسات و عواطف بسیار واگیردار و ویروسی هستند. در محیط کار به صورت ناخودآگاه افراد یکدیگر را تقلید می‌کنند. هر حس و عاطفه‌ای، حس متقابل خود را برمی‌انگیزد. به همین دلیل اگر به کسی لبخند بزنیم او نیز به ما لبخند می‌زند. کافی است به همکار خود لبخند بزنید و روزش را زیبا کنید.  لطفا شئوعات اجتماعی را در انتخاب همکاری که به او لبخند می‌زنید رعایت کنید!

 محصول ویدیویی قابل دانلود را ببینید: فیلم آموزش زبان بدن مذاکره

نشانه‌ها در زبان بدن چیست؟

هرگونه حالت، ژست، حرکت و فرمی که به بدن خود می‌دهیم، در زبان بدن، نشانه نامیده می‌شود و دارای تفسیر مخصوص به خود است. این نشانه‌ها در کنار یکدیگر مجموعه‌ای معنی‌دار از نیت، ذهنیت و تفکر مردم را می‌سازند.

مثلا هرگونه علامتی که نشانه‌ای از نوازش بدن خود باشد مانند لمس کردن شکم، گردن، سر یا موها و مرتب کردن بیش از حد سرووضع تقلید ناخودآگاه از زمانی است که مادر مراقب فرزندش است و همگی نشانه نیاز به نوازش یا به عبارت دیگر تجربه احساس استرس و ناراحتی است.

بروز ناگهانی و یا فقدان نشانه‌ها

سرفه‌کردن نشانه گلودرد است اما سرفه‌کردن ناگهانی و بدون دلیل نه!  جویدن لب‌ها به صورت مداوم نشانه ناراحتی اعصاب یا استرس است اما جویدن ناگهانی لب‌ها نشانه‌ای جدی است. همین‌طور مرتب کردن مداوم یقه‌ها و بالا انداختن شانه‌ها نوعی تیک عصبی یا وسواس است اما اگر ناگهانی بروز کند حتما عاملی عاطفی یا ذهنی موجب آن شده است و باید جدی گرفته شود.

گاهی اوقات فقدان وجود نشانه‌ها خودش نشانه‌ای است. گاهی میزان استرس به حدی است که بیش از توان پردازش ذهن است و فرد خشکش می‌زند. این حالت وقتی مچ کسی را می‌گیرید و دستش رو می‌شود پیش می‌آید.

اهمیت نشانه‌ها در زبان بدن

آیا می‌دانید چرا مردم در کمتر از 3 ثانیه شما را قضاوت می‌کنند؟ در طول دوران تکامل، از عصر حجر تا به امروز به این قدرت غریزی در مورد قضاوت دیگران نیاز داشته‌ایم. همه جانواران به محض رویت یکدیگر باید دوست را از دشمن تشخیص دهند. آیا فردی که از روبه‌رو می‌آید دوست است یا دشمن؟ فردی که نزد دوست ماست برای ما هم دوست به‌حساب می‌آید؟ گرچه امروز در حاشیه امنیت تمدن قرار داریم اما هنوز هم هنگام عبور از کوچه‌ای تاریک اگر غریبه‌ای را از روبه‌رو ببینیم قوای غریزی ما در تصمیم به ادامه مسیر یا بازگشت از آن مؤثرند.

قضاوت ناخودآگاه غریزی نشانه‌ها در زندگی مدرن اشتباهاتی به دنبال دارد. در فیلم آموزش زبان بدن کاریزماتیک این اشتباهات و روش پرهیز از آن‌ها را توضیح داده‌ایم.

6 حس شادی، تنفر، غم، ترس، عصبانیت و تعجب به صورت ناخودآگاه در چهره ظهور می‌کنند.

نشانه های اصلی در زبان بدن : عواطف اصلی        

1. شادی: گوشه‌های لب‌ها به سمت بالا می‌روند و گاهی لب‌ها از هم دور می‌شوند و دندان‌ها نمایان می‌گردند. گاهی چشم‌ها نازک می‌شوند، پلک‌های پایین کمی به سمت بالا می‌روند، گونه‌ها به سمت بالا می‌روند، حالت کلی بدن باز و غیرتدافعی است. بدن رو به جلو حالت می‌گیرد.

2. تعجب: چشم‌ها با بالارفتن پلک‌ها بزرگ می‌شوند. پیشانی خط‌دار می‌شود، سفیدی چشم‌ها بیشتر نمایان می‌گردد، ابروها به سمت بالا می‌روند، فک پایین می‌افتد، سر به درون شانه‌های بالا آمده فرو می‌رود. طرف خشکش می‌زند.

3. ناراحتی و غم: گوشه‌های درونی ابروها به سمت بالا می‌رود. چشم‌ها نمناک می‌شوند، صورت حالت بی‌روح به ‌خود می‌گیرد. گوشه‌های بیرونی لب‌ها به سمت پایین می‌آید. لب زیرین برجسته می‌گردد و به سمت بیرون متمایل می‌شود. شانه‌ها به سمت جلو افتاده می‌شوند. حالت بدن خمیده است.

4. ترس: شبیه به تعجب است اما کمی تفاوت دارد. ابروها به سمت بالا می‌روند اما نه به اندازه تعجب، سرو گردن حالتی دارد گویی در خود فرو می‌رود، سفیدی دندان‌ها نمایان می‌گردد. لب‌ها به سمت عقب کشیده می‌گردد، دهان اندکی باز می‌ماند، بدن به سمت عقب متمایل می‌گردد، صورت فردی که ترسیده خشک و محکم به نظر می‌رسد.

5. عصبانیت: ابروها در هم گره می‌خورند و یا به سمت درون و پایین کشیده می‌شوند. بین ابروها خط می‌افتد، چشم‌ها نازک شده و خیره می‌شوند، لب‌ها به هم فشرده می‌شوند، سوراخ‌های بینی گشاد می‌شوند، انگشتان به سمت مشت شدن تمایل دارند، بدن به سمت جلو متمایل می‌گردد، سر به سمت جلو خم می‌گردد.

6. تنفر: به ذهنتان مراجعه کنید. خاطرات را بررسی کنید. تعاملات روزمره را به یاد آورید. آیا می‌توانید علائم تنفر را به یاد آورید؟

همانندسازی ؛ تکنیک پیشرفته زبان بدن کاریزما در ارتباط کاریزماتیک

تمرین 4: همانندسازی در زبان بدن کاریزماتیک

گفتیم که رفتار، مسری است! تقلید و هماهنگ کردن رفتار به صورت ناخودآگاه در میان افرادی که با هم احساس صمیمیت دارند رایج است. شبیه هم می‌نشینند، حالت ایستادن و یا حالت صحبت کردن همدیگر را تقلید می‌کنند. زیردستان، عشاق، دوستان و افرادی که دیگری را تحسین می‌کنند به صورت ناخودآگاه پس از مدتی عادات رفتاری فردی که بالاتر و یا مورد علاقه است را تقلید می‌کنند.

امتحان کنید!

یک روز بعد از ظهر برای 15 دقیقه تمام رفتار همسر یا پدر و مار خود را تقلید کنید. در حالی که با هم صحبت می‌کنید بدون اینکه بیش از حد نمایشی عمل نمایید به آرامی حالت نشستن، کلام، فرم دست‌ها و دیگر رفتارهای بارز را با سوژه خود هماهنگ کنید. مثلا اگر قدری به سمت شما خم می‌شود، قدری به سوی او متمایل شوید، اگر صاف می‌نشیند صاف بنشینید. سرعت کلام و بلندی آن را با وی هماهنگ کنید. پس از 15 دقیقه بپرسید: به نظر شما رفتار من مشکلی دارد؟ پاسخی که دریافت می‌کنید بیانگر این است که تا چه اندازه نمایشی رفتار کرده‌اید.

قلق کار این است که پس از هر تغییر حالتی در سوژه، 3 ثانیه صبر کنید و سپس بسیار عادی خودتان را با او هماهنگ کنید. اما 100% تقلید نکنید. اگر سرش را می‌خاراند شما فقط دستی به سرتان بکشید. اگر بینی‌اش را می‌خاراند بینی خود را بمالید اما نه بسیار سریع. هرگز همانندسازی را به صورت همزمان انجام ندهید. اگر دست به سینه می‌نشیند شما دست‌هایتان را در ناحیه شکم در هم قفل کنید. اگر پایش را روی هم می‌اندازد به فرم دیگری پایتان را روی هم بگذارید.

اهمیت تنفس در زبان بدن کاریزما

برای پرورش صدای رسا و قوی که می‌بایست بیان کلامی‌تان را در کنار بیان غیرکلامی تقویت کند تا رفتارتان یکپارچه به نظر برسد می‌بایست با تنفس صحیح شروع کنید. از شکم نفس بگیرید و دیافراگم خود را تقویت کنید. سپس به آرامی هام کنید و تارهای صوتی‌تان را ریلکس کنید. صدای قوی به زیربنای تنفسی و حنجره قوی نیاز دارد. اگر احساس می‌کنید ممکن است عصبانی شوید، از شکم نفس بگیرید. با بینی هوا گرفته و پس از چند لحظه از دهان خود هوا را تخلیه کنید. تنفسِ عمیق، هوای بیشتری به مغز می‌رساند و به تفکر کمک می‌کند.  چند دقیقه تنفس عمیق همراه با تمرکز ذهنی بر نفس کشیدن به شما کمک می‌کند ذهنتان را آرام کنید.

تمرین 5 با نفس کشیدن خودتان را نجات دهید

اگر می‌خواهید خودتان را از حالت افسرده‌حال نجات دهید: از شکم نفس بگیرید و به آرامی قفسه سینه خود را باز کنید. به سرخود اجازه دهید مانند یک بالون به سمت بالا رود. تصور کنید سرتان با نخی به سقف متصل شده و نمی‌تواند بیفتد. به اطراف خود بنگرید و آن را نظاره کنید به بیان دیگر از خودتان و افکارتان بیرون بیایید و به محیط توجه کنید. مانند یک نوزاد به آرامی با شکمتان نفس بکشید. در آن لحظه‌ای که تنفس عمیق را تجربه می‌کنید غرق شوید.

احتمالا تا این لحظه یک لبخند واقعی برصورتتان نقش بسته است و گوشه‌های لبهای‌تان به سمت بالا متمایل شده است. اگر این اتفاق روی نداده است باید به آرام کردن خود ادامه دهید.

تأثیر متقابل حالت بدن (فیزیولوژی) و ذهن برهمدیگر

تا هنگامی‌که بیان اندام مناسبی را به نمایش ‌می‌گذارید حتی اگر احساس خوبی نسبت به خود نداشته باشید می‌توانید از تأثیر بیان اندام مثبت روی ذهنتان استفاده کرده و احساس خود را تغییر دهید. اثر متقابل فیزیولوژی بر ذهن و ذهن بر فیزیولوژی به صورت ناخودآگاه روی می‌دهد و نیازی نیست به آن فکر کنید، تنها کافی است ژست مناسب موقعیتی که در آن قراردارید را به‌خودگیرید. افرادی که احساس شدیدی را تجربه می‌کنند بیان اندام غلیظی هم به نمایش می‌گذارند.

 فرد افسرده‌حال مانند تایر ماشینی که پنچر شده است وامی‌رود و انسان شاد و پیروز همچون درحت سروی سرفراز و باشکوه است. ذهنیت ما به صورت مستقیم برعضلاتمان تأثیرمی‌گذارد به همین دلیل هنگام ناراحتی در خود جمع می‌شویم زیرا عضلات شل می‌شوند و هنگام تجربه حس قدرت، سینه خود را سپر می‌کنیم زیرا عضلات محکم و آماده عمل می‌کنند.

تمرین 6 پرورش زبان بدن کاریزما با عواطف اصلی

الف: در برابر یک آینه قدی بایستید و سرفرصت به سرتاپای خود بنگرید. به موقعیت سر و حالتی که بر چهره دارید بنگرید. چگونه ایستاده‌اید؟ بیان اندام شما در این وضعیت گویای چه چیزی است؟

ب: برای دقایقی از مقابل آینه به کنار روید. این‌بار تصمیم بگیرید که چگونه می‌خواهید به نظر برسید. مثلا پیروز، مطیع، بی‌حوصله، عصبانی و یا متعجب. حالت‌های نام‌برده را با تمام بدنتان اجرا کنید. آیا می‌توانید از نحوه تنفس خود هم برای القای عواطف مذکور بهره‌گیرید.

ج: اکنون به مقابل آینه برگردید و ژستی که به خود گرفته‌اید را در آن تماشا کنید. حالت کنونی شما با حالت تمرین اول چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی دارد.

تغییر حالت بدن با هدف تغییر کیفیت ارتباط کاریزماتیک

1. هرزمان حس و حال یا احساس خود را دوست ندارید، حالت نشستن‌تان را تغییر دهید.

2. هنگامی‌که سرحال و خوشحال هستید متوجه حالت بدن و ژست و اشاراتی که به‌کارمی‌برید باشید.

3. با حفظ آگاهی و توجه به حالت بدن خود می‌توانید به صورت آگانه حالت بدن مناسب افکاری که می‌خواهید داشته باشید را حفظ کنید.

4. هرگز فکر نکنید که راحت نشسته‌اید و دیگران باید علم غیب داشته باشند و ذهن شما را بخوانند.

همچنین می‌توانید با تصویرسازی و تصور خودتان در زمان‌هایی که سرحال بودید و احساس موفقیت می‌کردید به یاد آورید چگونه نشسته یا ایستاده بودید و چگونه صحبت می‌کردید.  سپس همان حالت را به خود دهید و مدتی ادامه دهید تا حس‌تان تغییر کند. تمرین و پشتکار داشته باشید تا کنترل بیان اندامتان را به دست گیرید.

تمرین 7:  تاثیر تناقض کلام و رفتار

روی صندلی بنشینید و پایتان را روی هم اندازید، دست‌ها را هم ارتفاع با کمر نگه‌دارید و انگشت‌ها را در هم قفل کنید. شانه‌هایتان را گرد کنید و با صدای بلند بگویید من اعتماد به نفس بالایی دارم و از هیچ چیزی نمی‌ترسم. من شجاعم! سپس به خنده حضار توجه کنید!

در تفسیر عدم همخوانی بیان غیرکلامی و بیان کلامی در مخاطب حتما به زمینه و محیط توجه کنید. مثلا دقت کنید احساس سرما و عصبانیت، هر دو یک حالت به بدن می‌دهند. اگر تنها یک نشانه را تفسیر کنیم به اشتباه خواهیم افتاد. مثلا دست به سینه نشستن با مشت‌های گره کرده ممکن است نتیجه موضوعات متنوعی باشد.

گرما و حضور در زبان بدن کاریزما

همگی زبان اندام را درک می‌کنیم و از کودکی به خواندن نشانه‌های رفتاری دیگران پرداخته‌ایم. مردم شایستگی و توانمندی رهبری را با دو گروه از نشانه‌ها قضاوت می‌کنند:

 1. قدرت و موقعیت
 2. گرما و حضور

اگر از مخاطب همکاری و همراهی می‌خواهید علائم قدرت را با گرما و دوستانه بودن همراه کنید. به این صورت که پاها را روی هم نیندازید، دست به سینه نباشید، ضمن رعایت شئونات اجتماعی کمی به سمت مخاطب متمایل شوید. با چشمانی جستجوگر و منتظر به مخاطب نگاه کنید، کمی لبخند بزنید. از لبخند مصنوعی که گوشه‌های لب‌ها در آن به سمت گوش نرفته و لب‌ها نیز به هم چسبیده‌اند و با نگاهی بی‌روح همراه است بپرهیزید.

هیچ تکنیکی مانند نمایش اعتماد به نفس در مخابره قدرت شما در ارتباط کاریزماتیک موثر نیست. پیش از گرما و حضور یعنی متوجه موقعیت و مخاطبین بودن، باید ابهت خود را نمایش دهید. اکنون با دو تمرین تلاش می‌کنیم شما را برای نمایش قدرت آماده کنیم.

تمرین 8: افزایش اعتماد به نفس با متد خاطره موفقیت

نکته جالب در مورد افزایش اعتماد به نفس این است که حتی تظاهر به اعتماد به نفس، اعتماد به نفستان را افزایش می‌دهد! می‌دانیم حالت بدن بر ذهن تأثیر می‌گذارد و حالت ذهن هم بر بدن تأثیر می‌گذارد. بنابراین اگر ژست مناسب را به خود بگیریم می‌توانیم احساس مناسب را در خود ایجاد کنیم.

متد خاطره موفقیت: بازیگران ترس و غم را با یادآوری ترس‌ها و غم‌های خود بازسازی می‌کنند. در کسب‌وکار همین روش را برای ایجاد اعتماد به نفس به‌کار می‌گیریم.

گام اول: با یادآوری زمانی که اعتماد به نفس داشتید و در کاری که انجام می‌دادید احساس مهارت داشتید، احساس خوبی را که تجربه کرده‌اید برای خودتان یادآوری کنید.

گام دوم: جزئیات خاطره موفقیت‌آمیز را برای خودتان یادآوری کنید، صداها و تصاویر را برای خودتان بازسازی کنید اگر می‌توانید خودتان را در آن زمان ببینید.

تمرین 9: افزایش اعتماد به نفس با نمایش توازن در زبان بدن کاریزماتیک

وزن بدن را برروی 2 پا به صورت متوازن تقسیم می‌کنیم.

با گردن برافراشته صاف می‌ایستیم و به روبه‌رو می‌نگریم. دست‌ها را به کمر می‌زنیم و تصویر مربی تیم‌ملی را بازسازی کنید.

آرنج‌ها را به بدن نچسبانید.

با کمی تمرین کافی است 2 دقیقه این حالت را به خود بگیریم.

اکنون هر دو تمرین 8 و 9 را با هم اجرا کنید.

استفاده هوشمندانه از دست‌ها و انگشتان در زبان بدن کاریزما

1. نکات مهم را با انگشت بشمارید. به این شیوه به مخاطب کمک می‌کنید آنها را به یاد بسپارد.

2. در ابتدای پرزنت‌تان نکات مهم را با انگشت بشمارید و در ادامه هر زمان به بررسی آن نکات رسیدید مجددا به همان انگشت اشاره کنید. می‌توانید با دست دیگرتان به آن انگشت اشاره کنید.

تمرین 10: زبان بدن قلمروخواه

با کمر صاف بنشینید، پاها را نزدیک به هم نگهدارید اما بهم نچسبانید، آرنج‌هایتان را از بدنتان دور کنید، فضای خود را اشغال کنید و جا بگیرید. اگر می‌خواهید قوی به نظر برسید خودتان را جمع و جور نکنید. از علائم پرقدرت استفاده کنید اما زیاده‌روی نکنید. کف دست اگر روبه‌پایین باشد نشانه قدرت است. همینطور حرکت دادن دست‌ها به دور از خود و به سمت مخاطب. با دستتان آنچه را برزبان می‌آورید به تصویر کشید اما دستتان را مانند آدم‌های عصبی تکان ندهید.

اشاره‌ای گذرا به بیان کلامی و کلام کاریزماتیک

هنگام صحبت کردن و یا آماده شدن برای سخنرانی، تنفس شکمی از دیافراگم برای کنترل هیجان را از یاد نبرید.

با دهان بسته و در آرامش، هام کنید. به نحوی که لب‌ها و بینی بلرزد. این مخرج طبیعی و صدای اصلی شماست.

جملات و کلمات را بهم نچسبانید. پیش از هم مطلب مهمی تنها لحظه‌ای سکوت (وقف) کنید.

سینوسی صحبت کنید.

سرعت و بلندی صدا را با موضوع هماهنگ کنیم.

به‌منظور دلگرمی دادن آرام و آهسته صحبت کنید.

به‌منظور انرژی دادن و نمایش اعتماد به نفس، بلند و سریع صحبت کنید.

از زیر و بم صدایتان در جهت انتقال بهتر مطلب استفاده کنید.

اگر واقعا می‌خواهید در ارتباط کاریزماتیک با اطرافیان‌تان موفق عمل کنید بایستی با انجام تمرین‌های این درس به پرورش زبان بدن کاریزما در خود بپردازید. مستر کاریزما برای شما آرزوی موفقیت دارد! از تجربه خود در انجام این تمرین‌ها برای مستر کاریزما بگویید!

دانلود کتابچه کامل تمرین های زبان بدن کاریزما 102 صفحه

این پست دارای 3 نظر است

 1. رضا

  ممنون بابت جزوه کامل خیلی کاربردیه 🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻

 2. ثریا حاتمی

  با سلام و احترام
  تشکر از اینکه همیشه مطالب ارزنده ای در اختیار قرار میدهید برایتان بهترین آرزوها را دارم همیشه شاد و سلامت و پیروز باشید شما از افتخارات ما هستید.
  با کمال تشکر
  دانشجوی شما
  ثریا حاتمی
  دانشگاه تهران

 3. محجوب

  سلام
  عالی و کاربردی
  ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

17 + شش =